Android Telefonlarda Ekran Ses Kaydı Nasıl Alınır

Android ekran sesi kaydetme telefonlarda ekran ses kaydı almak, herhangi bir uygulama indirmeden yapılması zordu. Fakat Android 10 ile Google, uygulamaların geniş bir ses girişi paylaşım API’sı aracılığıyla sesi yakalamasına imkan sağladı. Bu büyük ölçüde Live Caption gibi erişebilirlik odaklı bir özellik olarak tanıtılmış olsa da, geliştiriciler ekran yakalama uygulamalarında dahili ses kaydı ekleme programlarını yayınladılar.

Telefonunuzda henüz Android 10 yoksa veya Samsung, OnePlus, Huawei veya Xiamo tarafından üretilmiş bir cihazınız yoksa telefonunuzu rootlamanız gerekir. Android 7 ila Android 9, ekran kaydedicilerin dahili sese erişmesini yasaklar. Bu nedenle sessiz ekran kayıtları almak zorunda kalırsınız. Çözüm olarak harici bir HDMI ekran kaydedici gibi daha karmaşık çözümlere gidebilir veya bilgisayarınıza Android Emülatör kurarak ekranınızı sesli olarak kayıt edebilirsiniz. Bu yöntemler oldukça zahmetli ve zaman gerektiren yöntemlerdir.

Android Ekran Sesi Kaydetme

Ayrıca bazı uygulamaların kayıt sırasında ses API desteğini devre dışı bırakabileceğinizi aklınızda bulundurmanız gerekir.

Screen Recorder — No Ads

Screen Recorder en iyi ekran kaydedici uygulamalarının arasında yer alır. Uygulama yeni nesil bir görünüme ve minimal bir arayüze sahiptir. Uygulama diğer uygulamaların aksine standart bir kayan kontrol düğmesi kullanmaz. İsterseniz bu düğmeyi yine de aktif edebilirsiniz. 

Gerekli tüm izinleri verdikten sonra bir çıktı klasörü seçmeniz gerekir. Ses kaynağı olarak “dahili sesi” etkinleştirmeniz gerekiyor. Ayarların içerisindeyken bir çok farklı seçeneğin de yer aldığını göreceksiniz. Çözünürlük, kare hızı ve kayıtlar başlamadan önce gecikme gibi olağan şeylerin yanı sıra, Ekran kaydedici dosya adı biçimini, bit hızını ve daha bir çok seçeneği değiştirmenize olarak tanır.

ADV Screen Recorder

ADV, yeni Android 10 API’yi destekleyen ilk ekran kaydediciler arasındaydı . Uygulamayı başlattığınızda, gizlilik politikasını (çoğunlukla kişisel olarak tanımlanamayan istatistiklerin toplanmasıyla ilgilidir) kabul etmeniz ve ona depolama izni vermeniz gerekir. Bir kez kurduktan sonra, sağ üst köşedeki üç noktalı taşma menüsüne dokunarak ayarlara gidebilirsiniz. Ses ayarlarına gidin ve “dahili ses (Android 10+)” kaydetmeyi seçin.

Ekran Kaydedicinin aksine, ADV varsayılan olarak, bildirim gölgenize girmeden kayıtları durdurmanıza ve başlatmanıza izin veren kayan bir düğme ile birlikte gelir. Ekran kayıtlarınızda olmasını istemiyorsanız devre dışı bırakılabilir. ADV yalnızca çözünürlüğü, bit hızını ve kare hızını değiştirmenize izin verir, ancak bunun yerine ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan çekimlerinizi kırpmanıza izin veren temel bir video düzenleyici sunar.

AZ Screen Recorder

Diğer ikisinin aksine, AZ Screen Recorder reklamlarla birlikte gelir, ancak küçük bir ücret karşılığında bunları tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Dahili sesi kaydetmek için, en soldaki ayarlar sekmesine gitmeniz ve bunu ses kaynağı olarak seçmeniz gerekir. Çözünürlük, bit hızı ve kare hızını değiştirme gibi normal seçenekler dışında, uygulama size iyi bir düzenleme özellikleri seçimine erişim sağlar: Bir videoyu kırpabilir veya   ortasını kesebilir, GIF’e dönüştürebilir, kareleri çıkarabilirsiniz, arka planlar, ses, metin ve çıkartmalar ekleyin ve hatta bunu başka bir kayıtla birleştirebilirsiniz.

Android ekran sesi kaydetme Android ekran sesi kaydetme

 

Kayan düğmeden kurtulmak istiyorsanız, bunun yerine “sihirli düğmeye” gidebilirsiniz. Ayrıca ekran video kaydı üzerine çizim yapmanıza da olanak tanır. AZ Screen Recorder ayrıca canlı akış ve Wi-Fi aktarımı yeteneğine sahiptir, bu da onu grubun en çok yönlü olmasını sağlar.

Telefon İçi Ekran Kayıt Programları

Birkaç üretici, Samsung, OnePlus, Xiaomi ve Huawei gibi telefon içerisinde bir ekran kaydediciye sahiptir.

Android ekran sesi kaydetme

Samsung, bu özelliği One UI 2 arayüzünün bir parçası olarak sunuyor. Ekranınızın üstünden iki kez aşağı kaydırarak erişilebilen, ikinci sayfada  “Ekran kaydedici” etiketli bir düğme bulmalısınız. Ayarlarına girmek için uzun süre basın ve telefonunuzun sesini kaydetmek için “Medya sesleri” ni etkinleştirin. Ayrıca, uygulama tabanlı Android 10 çözümleriyle mümkün olmayan hem medya hem de mikrofon sesini etkinleştirebilirsiniz. Samsung ayrıca ekrana çizim yapmanıza ve çok eğilimliyseniz ön kameranızın bir videosunu eklemenize izin verir.

 

OnePlus, OnePlus 7 Pro’ya telefon içerisinde ekran kaydı ekledi ve eski cihazlarda da mevcut . Özellik, Samsung’un çözümüne oldukça benzer. Hızlı ayar panelinden ekran kaydedici girişini arayın (bölümün altındaki kalem simgesine dokunarak eklemeniz gerekebilir) ve ayarlarına gitmek için basılı tutun. Orada, kaydınız için kaynak olarak dahili sesi seçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Antivirüs Yazılımı yazımızı da okuyabilirsiniz. Bilişim Haber ‘i takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu